04.10.2017 Rybki na zajęciach edukacyjnych w Państwowej Straży Pożarnej w ramach programu OGNIK

W dniu dzisiejszym przedszkolaki z grupy Rybki uczestniczyły w niecodziennych zajęciach na sali edukacyjnej "Ognik" w budynku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Zielonej Górze przy ul. Kożuchowskiej. Zielonogórski „Ognik” jest już kolejną salą tego typu w Polsce, a drugą w województwie. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa dzieci oraz kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych, a także rozwijanie ich umiejętności zachowania się w razie wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Podczas zajęć szkoleniowych prowadzonych przez Strażaka Pana Krystiana - młodzi kadeci! - wyposażeni w hełmy i strażackie bluzy - dowiedzieli się jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać ich w życiu codziennym, jak sobie z nimi radzić oraz jak się przed nimi ustrzec. Przedszkolaki  uczyły się jak reagować w sytuacji zagrożenia, powtórzyły alarmowe numery - mało tego odegrały scenki rozmowy ze strażakiem przyjmującym  zgłoszenie! Dowiedziały się czym jest czad, jak ustrzec się przed zatruciem,  jak dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń jak również do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci zobaczyły jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru zarówno w mieszkaniu jak i w lesie.

Był dym, był alarm na akcję, był strażacki wóz, była akcja - jednym słowem BYŁ CZAD !!! :)