Jak ochronić dzieci przed dezinformacją?

21 dni temu

MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 6 w ZIELONEJ GÓRZE

JAK OCHRONIĆ DZIECI PRZED DEZINFORMACJĄ?

Czym jest dezinformacja?

Dezinformacja to celowe rozpowszechnianie fałszywych lub zmanipulowanych informacji, które mają wprowadzić w błąd lub wpłynąć na zachowanie odbiorców. Może przybierać różne formy, w tym kłamstwa, przekłamane nagłówki, wybiórcze informacje lub manipulacje wizualne[1].

W dzisiejszych czasach wszyscy mamy do czynienia z ogromną ilością „fake newsów”. Kłamstwa, manipulacje czy po prostu nieprawdziwe informacje  są wszechobecne w mediach i Internecie. Dlatego tak ważnym jest, aby nauczyć dziecko odróżniania fałszywych informacji od prawdziwych oraz sprawdzania źródeł.

Aby uchronić dziecko przed dezinformacją i zapewnić mu lepszy dostęp do wiarygodnych informacji należy samemu stanowić pewien przykład. Dzięki umiejętności odróżniania fałszywych informacji od prawdziwych dziecko będzie:

• miało zrównoważony pogląd na otaczający go świat
  • mogło prowadzić otwarte dyskusje na tematy, które je interesują
  • miało możliwość kreowania własnych poglądów na różne sprawy
  • umiało wyrażać swoje poglądy, biorąc pod uwagę opinię innych

Jak nauczyć dziecko odróżniania fałszu od prawdy?

Jedyną możliwością jest edukacja. Pielęgnowanie i wzmacnianie w dziecku umiejętności odróżniania informacji, które czytają, czy nawet rzeczy, które widzą oraz podawanie ich w wątpliwość ma długofalowy efekt. Jak to zrobić[2]?

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem.

• Rozmawiaj z dzieckiem o tym co widzi w Internecie, pomóż odróżnić treści prawdziwe od fałszywych
  • Rozmawiaj o tym, jak powstają treści w Internecie i czemu one służą
  • Rozmawiaj o rodzajach treści, które Twoje dzieci widziały w Internecie - zarówno pozytywnych, jak i trudniejszych. Co by zrobiło, gdyby zobaczyło coś nieprzyjemnego? Wyjaśnij, że może przyjść i porozmawiać z tobą
  • Upewnij się, że wie, co zrobić, jeśli napotka nieprzyjemne treści